Laser frakcyjny i diodowy

Piękna, nieskazitelna i jedwabista cera to główny cel każdej kobiety. Laser frakcyjny i diodowy jest w tym celu coraz częściej używanym narzędziem w gabinetach chirurgii estetycznej i kosmetycznych. Nasze pacjentki cenią go głównie za dokładność i trwałość wykonanych zabiegów. Co ważne jednak, oba lasery różnią się od siebie i mają zgoła różne zastosowania…

Laser frakcyjny odpowiada głównie za efekty estetyczne naszej cery. Jest to jedno z najnowocześniejszych urządzeń, które sprawia, że skóra jest wygładzona, zmarszczki zostają zredukowane, znacznie poprawia się odcień i struktura cery, przywracana jest jej jędrność, a duże pory zostają zamknięte. Laser frakcyjny jest często używany w przypadku blizn. Jego zastosowanie ma na celu spłycenie ich lub nawet całkowite usunięcie. Co ważne efekty widać już po pierwszej wizycie dlatego kobiety bardzo często wybierają właśnie taką formę zabiegu.

Zabieg laserem frakcyjnym przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym dlatego jest praktycznie bezbolesny. Polega na emitowaniu wiązki dwutlenku węgla, dzięki czemu przyspiesza szybszą odnowę stref zniszczonych. Mikroskopijna, prowadzona laserem wiązka laserowa potocznie dziurkuje skórę tysiącami mikro kraterów pozostawiając pomiędzy nimi siatkę nieuszkodzonej tkanki. To ma na celu szybsze i bezpieczniejsze gojenie się ran. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak długo trwa okres regeneracji. Zależne jest to od defektu. Czym niedoskonałości są większe tym ilość otworów na cm², moc oraz czas trwania impulsu jest większy. To z kolei powoduje, że czas trwania stanu zapalnego i procesu gojenia również jest od tego zależny.

Główne wskazania do zabiegu laserem frakcyjnym to wiotkość skóry, drobne oraz głębokie zmarszczki, poszerzone pory i niejednolity odcień skóry, a także wszelkie blizny: potrądzikowe, pooparzeniowe, pooperacyjne, przerosłe czy rozstępy. Co ważne, zabieg może być wykonywany na każdej partii ciała wraz z powiekami. W jego trakcie zostaje naruszone tylko około 20% poddanego obszaru dlatego czas regeneracji jest krótki, a ryzyko groźnych powikłań znikome. Niestety, bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się punktowe krwawienia i rumień. Taki stan ustępuje najczęściej w ciągu pierwszego tygodnia, a na całkowite zagojenie ran musimy poczekać około dwa tygodnie. Pełen rezultat można zaobserwować po pół roku od terapii. Wszystko to za sprawą kolagenu, który stale się tworzy i nadaje naszej skórze nowy, piękny wygląd.

Laser diodowy to z kolei nic innego jak laserowe usuwanie owłosienia. Zastosowanie bazuje na selektywnym działaniu światła i ciepła. Laser emituje wiązkę światła o długości 808 NM co może zagwarantować nam wysoką skuteczność. Taka wiązka przenika przez powierzchnię skóry i trafia bezpośrednio do cebulki włosa, macierz zostaje uszkodzona wskutek absorpcji energii przez melaninę. Dzięki temu zbędne owłosienie jest usuwane, co bardzo ważne w sposób permanentny.

Wiele pacjentek pyta, czy tego rodzaju zabieg jest w pełni bezpieczny dla skóry. Odpowiedź jest jednoznaczna i brzmi „tak”. Poza tym, że laser diodowy daje wspaniałe efekty, to nie narusza żadnych otaczających tkanek, ani nie wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Przed samym zabiegiem należy dostosować się do podstawowych reguł. Najważniejsza z nich to bezwzględny zakaz depilacji miejsc, które następnie mają zostać objęte zabiegiem. Możliwe jest wyłącznie tradycyjne golenie maszynką. Bezpośrednio przed samym zabiegiem skóra również powinna być ogolona (nie depilowana). Po ingerencji lasera miejsce nim objęte może być zaczerwienione i podrażnione, dlatego należy mocno je nawilżać i chronić przed promieniami słonecznymi. Żeby uzyskać trwałe i w pełni zadowalające efekty zabieg należy powtórzy kilkukrotnie, w zależności od ilości i trwałości owłosienia w około 6-tygodniowych odstępach. Najlepiej i najszybciej usuwa się włosy grube, ciemne, położone na stosunkowo jasnej skórze.

Niestety nie każdy może się poddać zabiegowi laserem diodowym. Główne przeciwwskazania to ciąża, cukrzyca, zakażenia wirusowe/bakteryjne skóry w miejscu depilacji, uszkodzenia mechaniczne skóry, skłonność do przebarwień i powstawania keloidów czy metalowe implanty w miejscu zabiegu. Przed zabiegiem należy się również skonsultować z lekarzem w celu ustalenia czy barwa owłosienia nie jest zbyt jasna. Niestety w takim przypadku zabieg może nie przynieść zamierzonych rezultatów lub będzie musiał być częściej i dłużej wykonywany.

Posted in Blog.